Mayıs 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Mayıs ayında izleyebileceğiniz, vizyonda ve çevrimiçi platformlarda yayınlanan en yeni filmleri bir araya getirdik.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
29 Nisan 2022 Cuma 12:28 | Son Güncellenme:
17 dakika okunma süresi
Mayıs 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri


"Wrong Turn: The Foundation" (1 Mayıs)

Batı Virginia Dağları'nda yürüyüş yapan altı arkadaşın eğlenceli gezileri, yıllardır burada yaşayan 'The Foundation' olarak bilinen bir tarikat sebebiyle kabusa döner. 2003'te başlayan "Korku Kapanı" serisinin dehşet verici evrenine dönüş yaptığımız, Mike P. Nelson'ın kamera arkasında yer aldığı, güzel oyuncu Charlotte Vega'ya, Adain Bradley ve Bill Sage'in eşlik ettiği film "Korku Kapanı: Başlangıç" (Wrong Turn: The Foundation) 1 Mayıs'tan itibaren beIN CONNECT'te."Doctor Strange in the Multiverse of Madness" (6 Mayıs)

Sam Raimi'nin yönettiği Marvel filmi "Doctor Strange in the Multivers of Madness"ın başrollerinde Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor yer alıyor. "Doctor Strange"in 2016 yılındaki ilk filmi oldukça beğenildiği için bu ikinci filmden beklenti fazlasıyla yüksek. Dr. Stephen Strange, çoklu evrenin kapılarını açan yasak bir büyü yapar ve kendi alternatif versiyonu da dahil insanlığı tehdit eden birçok büyük gücün dünyaya gelmesine neden olur. "Doctor Strange in the Multiverse of Madness", 6 Mayıs'tan itibaren sinemalarda."Loin du Périph (Zoraki İkili)" (6 Mayıs)

On yıl sonra tekrar bir araya gelmek zorunda kalan iki uyumsuz polis, bir Fransız kasabasında işlenen cinayeti araştırır. Komedi filmin başrollerinde Omar Sy ve Laurent Lafitte'i görüyoruz. Stéphane Kazandjan'ın yazıp Louis Leterrier'in yönettiği "Loin du Périph (Zoraki İkili)" filmi, 6 Mayıs'ta Netflix'te."Verdens Verste Menneske (Dünyanın En Kötü İnsanı)" (13 Mayıs)

Joachim Trier'in çok sevilen "Oslo Üçlemesi"nin finali niteliğindeki "Verdens Verste Menneske (Dünyanın En Kötü İnsanı)", başroldeki Renate Reinsve'yi şimdiden uluslararası bir yıldıza dönüştürdü. Sonsuz seçeneklerle dolu gözüken, her şeyin belirsizlikle tanımlandığı 21. yüzyılın ruhunu kıskıvrak yakalayan bir film bu. Norveçli yönetmen, bir kez daha senaristi Eskil Vogt ile güçlerini birleştiriyor ve hayatta ne istediğimizi bulmanın hiç bitmeyen uğraşına dair edebi bir lezzete sahip, duygusal bir öykü yaratıyor. En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar adayı olan bu güçlü modern zamanlar anlatısı, ana karakteri Julie ve onun yolunun kesiştiği insanlarla, çağımızı anlama çabasının uzun bir süre daha parçası olacak. "Verdens Verste Menneske (Dünyanın En Kötü İnsanı)" filmi, 13 Mayıs'ta MUBI'de."Senior Year (Liseye Dönüş)" (13 Mayıs)

Bir amigo gösterisinde yaşanan kaza sonucu 20 yıllık komaya giren bir kadın, gözlerini 37 yaşında açar ve lise mezuniyet balosunun kraliçesi olma hayalini gerçekleştirmek ister. Rebel Wilson ve Alicia Silverstone'un başrollerini paylaştığı "Senior Year (Liseye Dönüş)", 13 Mayıs'ta Netflix'te izlenebilir."Vortex" (13 Mayıs)

Ünlü yönetmen Gaspar Noé'nin imzasını taşıyan "Vortex", demansa yakalanan yaşlı bir çiftin son günlerini anlatıyor. Gaspar Noé'nin senaryosunu da yazdığı filmin başrollerinde Dario Argento ve Françoise Lebrun yer alıyor. "Vortex" filmi 13 Mayıs'ta sinemalarda seyirciyle buluşuyor."Frank" (14-15 Mayıs)

Müzik dünyasına adımını atmanın yollarını arayan Jon'un ayağına reddemeyeceği bir fırsat gelir. Sıradışı bir müzik grubunun klavyecisi ekipten ayrılınca Jon onun yerini alır. Grubun solisti Frank'e duyduğu hayranlık ve yaptıkları müziği dünyaya duyurma hevesiyle YouTube kanalından her gün bir video paylaşmaya başlar. Ancak grup üyelerinin bu olaydan haberdar olmasıyla güzel günler geride kalır ve maskelerin ardına gizlenen yaşamlar bir bir su yüzüne çıkmaya başlar. 2014 yapımı, Lenny Abrahamson'ın yönettiği film dram, komedi ve mistik unsurları barındırıyor. Başrollerine Michael Fassbender, Domhnall Gleeson, Maggie Gyllenhaal ve Moira Brooker'ı gördüğümüz "Frank" filmini, 14 ve 15 Mayıs günlerinde Atlas 1948'de izleyebilirsiniz.


"Hudutların Kanunu" (19 Mayıs)

Başrollerinde Yılmaz Güney ve Pervin Par'ın yer aldığı Lütfi Ömer Akad klasiği "Hudutların Kanunu", sınırda kaçakçılık yapan Hıdır'ın toprak ağalarıyla askerler arasında sıkışmış hayatını anlatıyor. 1966 yapımı "Hudutların Kanunu", Martin Scorsese'nin önderliğinde kurulan The Film Foundation tarafından özenle restore edilmiş kopyasıyla 19 Mayıs'ta MUBI'de seyirciyle buluşuyor."Carol" (20 Mayıs)

Patricia Highsmith'in "Tuzun Bedeli" adlı romanından uyarlanan bu unutulmaz dönem filmi, melankolik anları ve Cate Blanchett ile Rooney Mara'nın yarattığı sahici karakterlerle, aşk filmleri arasında özel bir yere sahip. Todd Haynes imzalı 2015 yapımı "Carol" filmi, 20 Mayıs'ta MUBI'de."Night On Earth (Dünyada Bir Gece)" (20-21-22 Mayıs)

Jim Jarmusch'un 1991 yılında çektiği ve beş farklı şehirde beş taksi şoförünün başından geçenleri anlattığı Night on Earth, ülkemizde ilk kez, üstelik yenilenmiş kopyasıyla sinemaseverlerle buluşuyor. Beş taksi, beş şehir ve bir gece... Los Angeles'ta taksiyle evine giderken iş bağlamaya çalışan bir menajer, aradığı yıldızı taksi şoföründe keşfeder... New York'ta palyaçoya benzeyen ve şair gibi konuşan Alman bir taksi şoförü direksiyonu müşterisine bırakır. Paris'te yakışıklı Afrikalı bir adamın taksisine binen kör bir kadın arasında beklemediği bir etkileşim olur... Roma'da arabasına binen rahibe günah çıkarmaya çalışan şoför, müşterisinin ölmek üzere olduğunun farkında bile değildir... Son olarak da Helinski'de duygu yüklü bir insanlık öyküsüyle film hafızalara kazınır. Dram ve komedi türlerini buluşturan "Night On Earth (Dünyada Bir Gece)" filmini 20, 21 ve 22 Mayıs'ta Atlas 1948'de izleyebilirsiniz."Top Gun: Maverick" (27 Mayıs)

1986 yapımı ünlü "Top Gun" filminin 36 yıl sonra gelen devamı "Top Gun: Maverick"in başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor. Filmde Cruise'a Jennifer Connelly, Miles Teller, Lewis Pullman, Val Kilmer, Monica Barbaro, Ed Harris ve Jon Hamm gibi ünlü isimler eşlik ediyor. Donanmanın en iyi havacılarından biri olarak otuz yıldan fazla hizmet verdikten sonra, Pete Mitchell ait olduğu yerdedir, cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlar ve kendisini yere indirecek rütbeyi almaktan kaçınır. "Top Gun: Maverick", 27 Mayıs'ta sinemalarda."Das Mädchen und die Spinne (Örümcek ve Kız)" (27 Mayıs)

Ramon ve Silvan Zürcher'in birlikte yazıp yönettiği "Das Mädchen und die Spinne (Örümcek ve Kız)", değişim ve geçicilik üzerine şiirsel bir film. Ev arkadaşı olan Lisa ve Mara'nın ayrılık vakti gelmiştir. Lisa taşınmaktadır, Mara ise geride kalır. Kutular yer değiştirip dolaplar yapıldıkça uçurumlar açılmaya başlar ve duygusal bir tren harekete geçer. Trajikomik bir felaket filmi olarak özetlenebilecek "Das Mädchen und die Spinne (Örümcek ve Kız)", 27 Mayıs'ta sinemalarda izlenebilir."Tangerine" (27-28-29 Mayıs)

Tek bir günde geçen ve tamamı iPhone ile çekilmiş film, hayat kadını olarak çalışan trans bireyler Sin-Dee ile Alexandra'nın başından geçen bir dizi talihsizliği konu ediyor. İki arkadaş Noel günü çıktıkları yolculukta kaplerini kıran erkek arkadaşı bulmak için çabalar. Sean Baker'ın yönettiği filmin başlıca rollerinde Kitana Kiki Rodriguez, Mya Taylor ve Karren Karagulian bulunuyor. Komedi, dram ve suç türlerinin birleştiği 2015 yapımı "Tangerine" filmi 27, 28 ve 29 Mayıs günlerinde Atlas 1948'de."Aether" (28 Mayıs)

Rûken Tekeş'in Hasankeyf'e 21 günlük ziyaretinin öyküsü, bu kadim bölgeyi hidroelektrik santral nedeniyle sular altında kalmadan önce belgeliyor. Tabiatın doğum-ölüm-yeniden doğuş döngüsü hakkında düşündüren şiirsel bir yolculuk. 2019 yapımı "Aether", 28 Mayıs'ta MUBI'de izlenebilir."Aus dem Nichts (Paramparça)" (29 Mayıs)

Diane Kruger'a Cannes'da En İyi Oyuncu ödülünü kazandıran, Almanya'da geniş yankı bulan bu Fatih Akın filmi, intikam öyküsü kalıplarını kullanarak Almanya'daki göçmenlerin maruz kaldığı ırkçılığı tüm boyutlarıyla gözler önüne seriyor. 2017 yapımı "Aus dem Nichts (Paramparça) filmi, 29 Mayıs'ta MUBI'de."Kumbara"

Ferit Karol'un yönetmeni olduğu, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Boğaziçi Film Festivali'nden çeşitli dallarda birçok ödül alan 'Kumbara', kendi halinde bir aile babası olan Orhan'ın hayatının, arka arkaya ortaya çıkan zorluklarla farklı bir noktaya evrilmesini anlatıyor. "Kumbara" filmi, Mayıs ayında BluTV'de."Belle and Sebastian: The Adventure Continues" (Sebastian Sevgili Dostum)

Sebastian, 1945 yılının Eylül ayında iki yıldır görmediği arkadaşı Angelina'yı görmek için sabırsızlanır. Genç kadını Alpler'deki küçük kasabasına götüren uçağın dağlara çakıldığı söylenir fakat Sebastian, Alice'in kurtulduğundan emindir. Sadık dostu olan köpeği Belle ile hayatının en tehlikeli macerasına doğru yola çıkar. "Belle and Sebastian: The Adventure Continues" filmini Mayıs ayında FilmBox+'da izleyebilirsiniz.


"After I'm Gone" (Mutluluğun Ardından)

Marie-Laure Picat ve Anne Berthod tarafından yazılmış "Le courage d'une mere" kitabından uyarlanan dramada kanser hastası bir kadının, ölümünden sonra çocuklarını bir arada tutmak ve onlara sevgi dolu bir yuva sağlamak için Fransız hükümetine karşı verdiği mücadelenin öyküsü anlatılıyor. "After I'm Gone" filmi FilmBox+'da.


"Vanilla and Chocolate" (Vanilya ve Çikolata)

Kocasının aldatmalarından bıkan ve çocuk yetiştirmekten yorgun düşen Penelope, büyükannesinin evinde huzur bulmak için kaçar. Kocası sonunda hislerini anlamaya başladığı sırada o da zengin bir ünlü olan eski sevgilisi Carlos'la karşılaşır. "Vanilla and Chocolate", Mayıs ayında FilmBox+'da izleyiciyle buluşuyor.


Mayıs 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Annenizle Birlikte İzleyebileceğiniz En Güzel Filmler

2022 Yılının En Çok Beklenen Filmleri

EN ÇOK OKUNANLAR

Cool İkili: Şort ve Gömlek
Cool İkili: Şort ve Gömlek

Cool İkili: Şort ve Gömlek

1 dakika okunma süresi
Valentino x Beymen Daveti
Valentino x Beymen Daveti

Valentino x Beymen Daveti

1 dakika okunma süresi
Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler
Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler

Yaz Daveti İlhamı: Siyah Elbiseler

1 dakika okunma süresi
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
Oversize Küpe Trendi
Oversize Küpe Trendi

Oversize Küpe Trendi

1 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri
Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri

Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ben Affleck'in En İyi Filmleri
Ben Affleck'in En İyi Filmleri

Ben Affleck'in En İyi Filmleri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri
Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Ağustos 2022'de İzlenebilecek Dizi Önerileri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı
“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler
Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

Animasyondan Uyarlanan En İyi Filmler

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri
Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Jennifer Lopez'in En İyi Filmleri

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler
Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler
Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

En İyi Fantastik Diziler
En İyi Fantastik Diziler

En İyi Fantastik Diziler